movim - en to id translation catalogue (346 entries)

en: Thanks
id: Terima kasih

en: Developers
id: Pengembang

en: Translators
id: Penerjemah

en: Thanks to all the translators
id: Terima kasih untuk semua penerjemah

en: Software
id: Aplikasi

en: Resources
id: Sumber

en: Movim is an XMPP-based communication platform. All the project, except the following software and resources, is under
id: Movim adalah platform komunikasi berbasis XMPP. Semua projek, kecuali perangkat lunak dan sumber, dikehendaki oleh

en: Account
id: Akun

en: Change my password
id: Rubah kata sandi saya

en: Password
id: Kata sandi

en: Password confirmation
id: Konfirmasi kata sandi

en: The password has been updated
id: Kata sandi telah diperbaharui

en: Please provide a valid password (6 characters minimum)
id: Harap masukkan kata sandi yang valid (minimum 6 karakter)

en: The provided passwords are not the same
id: Kata sandi yang masukkan tidak sama

en: Delete your account
id: Hapus akun anda

en: You will delete your XMPP account and all the relative information linked to it (profile, contacts and publications).
id: Anda akan menghapus akun XMPP anda dan semua yang informasi yang berhubungan dengannya (profil, kontak dan publikasi)

en: Create a new account
id: Buat akun baru

en: No account creation form found on the server
id: Tidak dapat menemukan kolom pembuatan akun di server

en: on
id: hidup

en: Your acccount has been successfully registered
id: Akun ada telah sukses diregistrasi

en: Loading
id: Memuat

en: …and start playing
id: ...dan mulai bermain

en: Not Acceptable
id: Tidak Dapat Diterima

en: The registration system of this server is currently unavailable
id: Saat ini pendaftaran dalam server ini tidak tersedia

en: Registration forbidden
id: Pendaftaran dilarang

en: Actions
id: Tindakan

en: General Settings
id: Pengaturan Umum

en: Theme
id: Tema

en: Default language
id: Bahasa default

en: Username
id: Nama Pengguna

en: Retype password
id: Ketik ulang kata sandi

en: If you want to specify a list of authorized XMPP servers on your Movim pod and forbid the connection on all the others please put their domain name here, with comma (ex: movim.eu,jabber.fr)
id: Jika Anda ingin menentukan daftar server XMPP ke pod Movim anda dan mengabaikan semua koneksi lainnya, mohon input nama domain tersebut disini, dengan koma (cth:movim.eu,jabber.fr)

en: Leave this field blank if you allow the access to all the XMPP accounts.
id: Biarkan kolom ini kosong jika anda mengizinkan akses ke semua akun XMPP

en: List of whitelisted XMPP servers
id: Daftar putih server XMPP

[ctx: [information]title]
en: Information Message
id: Pesan Informasi

en: Description
id: Deskripsi

[ctx: [information]label]
en: Information Message
id: Pesan Informasi

en: Default XMPP server
id: Server default XMPP

en: Main XMPP server domain
id: Domain utama server XMPP

en: Main XMPP server description
id: Deskripsi utama server XMPP

en: Main XMPP server country
id: Negara utama server XMPP

en: Empty
id: Kosong

en: Syslog and files
id: Syslog dan berkas

en: General Overview
id: Gambaran Umum

en: WebSocket connection error, check if the Movim Daemon is running and is reachable
id: Terjadi galat koneksi WebSocket, periksa kembali apakah Movim Daemon telah berjalan dan dapat dicapai

en: Here you can register your pod on the official %sMovim API%s
id: Disini anda dapat mendaftarkan pod anda ke official %sMovim API%s

en: Your pod is not registered on the API
id: Pod anda tidak terdaftar dalam API

en: Your pod is registered on the API
id: Pod anda telah terdaftar dalam API

en: Your pod is not yet validated
id: Pod anda belum di validasi

en: Your pod is validated
id: Pod anda sudah di validasi

en: You asked to be removed from the API, this request will be processed in a couple of hours
id: Anda meminta untuk dihapus dari API, permintaan ini akan diproses dalam beberapa jam

en: File
id: Berkas

en: Use it
id: Gunakan

en: Take a webcam snapshot
id: Ambil gambar dari webcam

en: Avatar Updated
id: Avatar Diperbarui

en: Avatar Not Updated
id: Avatar Belum Diperbarui

en: No avatar defined yet
id: Belum ada avatar didefinisikan sebelumnya

en: This content is private, please login to see it
id: Konten ini bersifat pribadi, mohon masuk terlebih dahulu untuk melihatnya

en: Message Published
id: Pesan Diterbitkan

en: Encrypted message
id: Pesan yang dienkripsi

en: Contact gone
id: Kontak menghilang

en: %s messages retrieved
id: %s pesan diambil

en: %s needs your attention
id: %s butuh perhatian anda

en: Frequent contacts
id: Kontak yang sering dihubungi

en: Members
id: Anggota

en: Connected to the chatroom
id: Terhubung ke chatroom

en: Disconnected from the chatroom
id: Terputus dari chatroom

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Configuration saved
id: Pengaturan disimpan

en: Subject
id: Subjek

en: Subject changed
id: Subjek diganti

en: Administration
id: Administrasi

en: Chat with a contact
id: Mengobrol dengan sebuah kontak

en: Chat
id: Obrolan

en: New conversation
id: Percakapan baru

en: Discover, follow and share
id: Jelajahi, ikuti dan bagikan

en: %s communities
id: %s komunitas

en: Search for a new server
id: Cari server baru

en: Communities servers
id: Server komunitas

en: My Little Pony - Fan Club
id: Pony Kecilku - Fan Klub

en: Subscriptions
id: Langganan

en: Owners
id: Pemilik

en: Publishers
id: Penerbit

en: Roles
id: Peran

en: Role correctly set
id: Peran dibetulkan

en: %s subscribers
id: %s pelanggan

en: %s posts
id: %s postingan

en: Subscribe
id: Berlanganan

en: Unsubscribe
id: Batalkan Langganan

en: Subscribed
id: Telah Berlangganan

en: Unsubscribed
id: Telah Batal Berlangganan

en: The subscriptions are disabled for this community
id: Langganan dinonaktifkan untuk komunitas ini

en: Give a label for this community
id: Berikan lable untuk komunitas ini

en: My Community Name
id: Nama Komunitas Saya

en: Share this subscription publicly
id: Bagikan langganan ini secara publik

en: It will appear on your profile
id: Akan tampil dalam profil anda

en: You are going to unsubscribe from this community
id: Anda akan membatalkan langganan dari komunitas ini

en: Are you sure?
id: Anda yakin?

en: My Subscriptions
id: Langganan Saya

en: Hello
id: Halo

en: Here you will be able to manage all your subscriptions.
id: Disini anda dapat mengelola semua langganan anda

en: General
id: Umum

en: Language
id: Bahasa

en: Roster display
id: Tampilan daftar

en: Show the offline contacts
id: Tampilkan kontak offline

en: Hide the offline contacts
id: Sembunyikan kontak offline

en: Appearence
id: Tampilan

en: Configuration invalid
id: Konfigurasi tidak valid

en: Advanced Configuration
id: Konfigurasi Lanjutan

en: Name
id: Nama

en: Nickname
id: Panggilan

en: Date of Birth
id: Tanggal Lahir

en: Gender
id: Jenis kelamin

en: Marital Status
id: Status Pernikahan

en: Website
id: Situs web

en: About Me
id: Tentang Saya

en: Other Accounts
id: Akun Lainnya

en: Is Listening
id: Sedang Mendengarkan

en: Geographic Position
id: Posisi Geografis

en: Locality
id: Lokalitas

en: Country
id: Negara

en: Listening
id: Mendengarkan

en: Last seen
id: Terakhir terlihat

en: Last registered
id: Terdaftar terakhir

en: Find some new friends
id: Temukan teman baru

en: Edit
id: Sunting

en: Group
id: Grup

en: You are going to delete one of your contacts, please confirm your action
id: Anda akan menghapus salah satu kontak anda, mohon konfirmasi aksi anda

en: %s years
id: %s tahun

en: Last public post
id: Postingan publik terakhir

en: Visit the blog to see all the public posts
id: Kunjungi blog untuk melihat semua post publik

en: You can see this contact status
id: Anda dapat melihat status kontak ini

en: Share my status
id: Bagikan status saya

en: But this contact cannot see yours
id: Tetapi kontak ini tidak dapat melihat punya anda

en: You are not subscribed to this contact
id: Anda tidak berlangganan kontak ini

en: Ask to subscribe
id: Tanyakan untuk berlangganan

en: But this contact can still see if you are online
id: Tetapi kontak ini tetap dapat melihat anda aktif

en: No subscriptions
id: Tidak ada langganan

en: Invite
id: Undang

en: Frequently Asked Questions
id: Pertanyaan Seputar

en: Add the chatroom
id: Tambahkan ke chatroom

en: Wrong username
id: Nama pengguna salah

en: Invalid JID
id: JID tidak valid

en: Empty Challenge from the server
id: Tantangan kosong dari server

en: XMPP Domain error, your account is not a correct Jabber ID
id: Domain XMPP galat, akun anda bukanlah Jabber ID yang benar

en: Wrong password
id: Kata sandi salah

en: Internal server error
id: Galat server internal

en: Session error
id: Sesi galat

en: Account successfully created
id: Akun telah dibuat

en: The server takes too much time to respond
id: Server memakan waktu terlalu lama untuk merespon

en: Impossible login
id: Login mustahil

en: Unknown error
id: Galat tidak diketahui

en: Invalid username format
id: Format nama pengguna tidak valid

en: Invalid password format
id: Format kata sandi tidak valid

en: Your XMPP server is unauthorized
id: Server XMPP anda tidak sah

en: Movim failed to authenticate. You entered wrong data
id: Movim gagal untuk mengautentikasi. Anda memasukkan data yang salah

en: Authentication mechanism not supported by Movim
id: Mekanisme autentikasi tidak didukung oleh Movim

en: The XMPP authentification failed
id: Autentikasi XMPP gagal

en: My address
id: Alamat saya

en: Connected
id: Terhubung

en: Population
id: Populasi

en: Bad nickname (between 4 and 40 characters)
id: Nama panggilan buruk (diantara 4 dan 40 karakter)

en: No news yet…
id: Belum ada berita...

en: Welcome on your news feed, here you will see all the posts published by your contacts and in the communities you have subscribed.
id: Selamat datang di beranda anda, disini anda dapat melihat semua postingan dari kontak anda dan dari komunitas anda berlangganan.

en: All
id: Semua

en: My publications
id: Publikasi saya

en: Contacts
id: Kontak

en: Pending Invitations
id: Undangan Tertunda

en: %s wants to talk with you
id: %s ingin ngobrol dengan anda

en: Notifications
id: Notifikasi

en: No new notifications
id: Tidak ada notifikasi baru

en: Movim can notify you when a new post is published or if you receive messages
id: Movim dapat menotifikasi anda jika ada postingan baru atau jika anda menerima pesan baru

en: You can always disable them afterwards
id: Anda dapat menonaktifkan kapan saja

en: Public profile
id: Profil publik

en: Make your profile public and allow other users to find you and make new contacts more easily
id: Jadikan profil anda publik dan membolehkan pengguna lainnya menemukan anda dan membuat kontak baru menjadi lebih mudah

en: You can always disable this in the configuration afterwards
id: Anda dapat menonaktifkan ini di konfigurasi kapan saja

en: Movim is using popups for the video-conference feature, they are sometime blocked by the browsers
id: Movim menggunakan popup untuk fitur video percakapan, terkadang browser memblokirnya

en: Please be sure that they are enabled to use this feature properly
id: Pastikan untuk diaktifkan guna untuk lancar menggunakan fitur ini

en: News Feed
id: Beranda

en: Discover and register to the groups you are interested in
id: Jelajahi dan daftar ke grup yang anda minati

en: Content
id: Konten

en: Post published
id: Post diterbitkan

en: Post deleted
id: Post dihapus

en: Posts recently published in communities that you are not subscribed (yet)
id: Post baru saja diterbitkan di komunitas dimana anda belum berlangganan

en: New post
id: Post baru

en: This is a re-post from %s
id: Ini adalah re-post dari %s

en: See %s profile
id: Lihat profil %s

en: Public posts from users
id: Post publik dari pengguna

en: Publish this post publicly?
id: Terbitkan post ini secara publik?

en: This post is public
id: Post ini publik

en: This post is private
id: Post ini bersifat pribadi

en: Public URL of this post
id: URL publik dari post ini

en: Delete this post
id: Hapus post ini

en: You are going to delete this post, please confirm your action
id: Anda akan menghapus post ini, mohon konfirmasi aksi anda

en: Discover more articles on the communities page
id: Jelajahi artikel lainnya di halaman komunitas

en: Read more
id: Baca selanjutnya

en: Comments disabled
id: Komentar dinonaktifkan

en: Comment published
id: Komentar diterbitkan

en: Comment deleted
id: Komentar dihapus

en: Visit your public blog
id: Kunjungi blog publik anda

en: See your public posts and share them with all your contacts
id: Lihat post publik anda dan bagikan ke semua kontak anda

en: Contact post
id: Post kontak

en: Universal share button
id: Tombol bagikan universal

en: Bookmark or drag and drop the following button in your toolbar and use it on all the pages you want to share on Movim
id: Bookmark atau tarik dan lepas tombol berikut ke toolbar anda dan gunakan disemua halaman yang ingin anda bagikan ke Movim

en: Share on Movim
id: Bagikan ke Movim

en: Oh! Hello!
id: Oh! Halo!

en: Check the Menu
id: Periksa menu

en: You can go in the Configuration page to describe yourself and put a nice picture
id: Anda dapat menuju ke halaman Konfigurasi untuk menggambarkan diri anda dan menaruh foto yang bagus

en: Disconnect
id: Terputus

en: Status updated
id: Status diperbarui

en: Help
id: Bantuan

en: Owner
id: Pemilik

en: Chat Room ID
id: ID Ruang Obrolan

en: Bad Chatroom ID
id: ID Chatroom Salah

en: Empty name
id: Nama kosong

en: Bookmarks updated
id: Bookmark diperbarui

en: Upload
id: Unggah

en: Profile
id: Profil

en: Profile Updated
id: Profil di Perbarui

en: Submit
id: Kirim

en: Reset
id: Atur ulang

en: Explore
id: Jelajahi

en: News
id: Berita

en: Feed
id: Tautan

en: Error: %s
id: Kesalahan: %s

en: Cannot load file '%s'
id: Tidak dapat memuat berkas '%s'

en: Validate
id: Validasi

en: Refresh
id: Perbarui

en: Add
id: Tambah

en: Close
id: Tutup

en: Submitting
id: Mengirimkan

en: Save
id: Simpan

en: Discover
id: Jelajahi

en: Day
id: Hari

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Phone
id: Telepon

en: Registered
id: Terdaftar

en: Online
id: Tersedia

en: Away
id: Jauh

en: Do Not Disturb
id: Jangan Diganggu

en: Extended Away
id: Menjauh Lama

en: Error
id: Kesalahan

en: afraid
id: takut

en: amazed
id: kagum

en: amorous
id: mudah jatuh cinta

en: angry
id: marah

en: annoyed
id: kesal

en: anxious
id: risau

en: aroused
id: terangsang

en: ashamed
id: malu

en: bored
id: bosan

en: brave
id: berani

en: calm
id: tenang

en: cautious
id: hati-hati

en: cold
id: dingin

en: confident
id: yakin

en: confused
id: bingung

en: contemplative
id: merenung

en: contented
id: puas

en: cranky
id: jengkel

en: crazy
id: gila

en: creative
id: kreatif

en: curious
id: penasaran

en: dejected
id: gundah

en: depressed
id: murung

en: disappointed
id: kecewa

en: disgusted
id: jijik

en: dismayed
id: cemas

en: distracted
id: bingung

en: embarrassed
id: tersipu

en: envious
id: iri

en: excited
id: gembira

en: flirtatious
id: genit

en: grateful
id: bersyukur

en: grieving
id: kecil hati

en: grumpy
id: galak

en: guilty
id: bersalah

en: happy
id: bahagia

en: hopeful
id: penuh harapan

en: hot
id: panas

en: humbled
id: merendahkan

en: humiliated
id: terhina

en: hungry
id: lapar

en: hurt
id: tersakiti

en: impressed
id: terkesan

en: in awe
id: kagum

en: in love
id: jatuh cinta

en: interested
id: tertarik

en: intoxicated
id: mabuk

en: invincible
id: tak terkalahkan

en: jealous
id: cemburu

en: lonely
id: kesepian

en: lost
id: tersesat

en: lucky
id: beruntung

en: mean
id: jahat

en: moody
id: murung

en: nervous
id: gugup

en: neutral
id: netral

en: offended
id: tersinggung

en: outraged
id: marah

en: playful
id: humoris

en: proud
id: bangga

en: relaxed
id: santai

en: relieved
id: lega

en: restless
id: gelisah

en: sad
id: sedih

en: sarcastic
id: sarkastik

en: satisfied
id: puas

en: serious
id: serius

en: shocked
id: kaget

en: shy
id: malu

en: sick
id: sakit

en: sleepy
id: mengantuk

en: spontaneous
id: spontan

en: stressed
id: stress

en: strong
id: kuat

en: surprised
id: tercengang

en: thankful
id: berterima kasih

en: thirsty
id: haus

en: tired
id: lelah

en: undefined
id: tak terdefinisi

en: weak
id: lemah

en: worried
id: khawatir

en: Month
id: Bulan

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: December
id: Desember

en: Year
id: Tahun

en: Today
id: Hari Ini

en: Tomorrow
id: Besok

en: Yesterday
id: Kemarin

en: day
id: hari

en: Get older posts
id: Tampilkan posting lawas

en: Comment publication error
id: Kesalahan publikasikan komentar

en: Publisher
id: Penerbit
