movim - en to fa translation catalogue (221 entries)

en: Thanks
fa: باتشکر

en: Developers
fa: توسعه دهندگان

en: Translators
fa: مترجم ها

en: Thanks to all the translators
fa: با تشکر از همه ترجمه گرها

en: Software
fa: نرم افزار

en: Resources
fa: منابع

en: Movim is an XMPP-based communication platform. All the project, except the following software and resources, is under
fa: موویم یک پلتفرم براساس پروتوکل XMPP است.تمام پروژه ها ،بجز این نرم افزار و منابع زیر

en: Account
fa: حساب کاربری

en: Change my password
fa: تغییر رمز عبور

en: Password
fa: رمز عبور

en: Password confirmation
fa: تایید رمزعبور

en: The password has been updated
fa: رمز عبور تغییر یافت

en: Please provide a valid password (6 characters minimum)
fa: لطفا رمزعبور درستی را وارد کنید ( حداقل 6 کاراکتر )

en: The provided passwords are not the same
fa: رمز عبور ها یکسان نیست

en: Delete your account
fa: حساب کاربریتان را حذف کنید

en: You will delete your XMPP account and all the relative information linked to it (profile, contacts and publications).
fa: شما تمامی اطلاعات و اکانت مسنجر خود را و هر چه را که به آن وابسته هست را حذف خواهید کرد

en: Type your full username
fa: لطفا نام کاربری خود را به صورت کامل بنویسید

en: Please provide a valid username.
fa: لطفا یک نام کاربری معتبر انتخاب کنید

en: Gateways
fa: درگاه ها

en: Leave this instance
fa: ترک کردن این سرور

en: This action will not delete your account but will disconnect you from this instance.
fa: این عملیات اکانت کاربری شمارا حذف نمیکند، اما باعث میشود که از این سرور قطع شوید

en: Create a new account
fa: ساخت حساب کاربری جدید

en: No account creation form found on the server
fa: فرم ساخت اکانتی در این سرور یافت نشد

en: on
fa: روی

en: Your acccount has been successfully registered
fa: حساب کاربری شما با موفقیت ثبت شد

en: Loading
fa: درحال بارگیری

en: …and start playing
fa: ...و شروع به بازی کنید

en: Not Acceptable
fa: قابل قبول نیست

en: The registration system of this server is currently unavailable
fa: سیستم ثبت نام سرور فعلا در دسترس نیست

en: Registration forbidden
fa: ثبت نام ممنوع است

en: Actions
fa: اعمال

en: Action completed
fa: عملیات پایان یافت

en: General Settings
fa: تنظیمات کلی

en: Theme
fa: نمای کاربری

en: Default language
fa: زبان پیشفرض

en: Log verbosity
fa: میزان لاگ کردن

en: Administration Credential
fa: اعتبار مدیریت

en: Username
fa: نام کاربری

en: Retype password
fa: دوباره رمز عبور را بنویسید

en: Whitelisted XMPP Servers
fa: سرور های XMPP مجاز

en: Leave this field blank if you allow the access to all the XMPP accounts.
fa: اگر میخواهید به همه سرور ها اجازه بدهید اینجا را خالی بگذارید

en: List of whitelisted XMPP servers
fa: لیست سرورهای XMPP مجاز

[ctx: [information]title]
en: Information Message
fa: پیام اطلاع رسانی

en: Description
fa: توضیحات

[ctx: [information]label]
en: Information Message
fa: پیام اطلاع رسانی

en: Default XMPP server
fa: سرور XMPP پیشفرض

en: Main XMPP server domain
fa: دامنه سرور اصلی

en: Main XMPP server description
fa: توضیحات سرور اصلی

en: Main XMPP server country
fa: کشور سرور اصلی

en: Empty
fa: خالی

en: Syslog and files
fa: Sys log and files

en: General Overview
fa: بررسی اجمالی عمومی

en: Browser
fa: مرورگر

en: Movim Core
fa: هسته موویم

en: Movim Daemon
fa: سیستم موویم

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Configuration updated
fa: تنظیمات ذخیره شد

en: File
fa: فایل

en: Use it
fa: استفاده

en: Webcam
fa: دوربین

en: Avatar Updated
fa: آواتار تغییر یافت

en: Avatar Not Updated
fa: آواتار تغییر نیافت

en: No avatar defined yet
fa: هنوز هیچ آواتاری تعریف نشده

en: This content is private, please login to see it
fa: این محتوا خصوصی است ،برای مشاهده لطفا وارد شوید

en: Message Published
fa: پیام منتشر شد

en: Encrypted message
fa: پیام رمز گذاری شده

en: Smileys
fa: خندانک ها

en: Frequent contacts
fa: مخاطبین اخیر

en: Members
fa: اعض

en: Connected to the chatroom
fa: متصل به اتاق گپ

en: Disconnected from the chatroom
fa: از اتاق گپ قطع شدید

en: Configuration
fa: تنظیمات

en: Configuration saved
fa: تنظیمات ذخیره شد

en: Subject
fa: موضوع

en: Subject changed
fa: موضوع عوض شد

en: Administration
fa: مدیریت

en: Chat with a contact
fa: با مخاطب گپ بزنید

en: Chat
fa: گپ

en: New conversation
fa: گفتگوجدید

en: Discover, follow and share
fa: کشف کنید، دنبال کنید و به اشتراک بگذارید

en: Search for a new server
fa: جستجو برای سرور جدید

en: My Little Pony - Fan Club
fa: تسویه حساب کوچک من - باشگاه

en: Subscriptions
fa: مشترک ها

en: Owners
fa: مالک ها

en: Publishers
fa: منتشر کننده ها

en: Roles
fa: نقش ها

en: Role correctly set
fa: نقش ها بدرستی تنظیم شده اند

en: Subscribe
fa: مشترک شدن

en: Unsubscribe
fa: لغو اشتراک

en: Subscribed
fa: مشترک

en: Unsubscribed
fa: اشتراک را لغو کرد

en: Are you sure?
fa: مطمئن هستید ؟

en: My Subscriptions
fa: اشتراک های من

en: Hello
fa: سلام

en: General
fa: عمومی

en: Language
fa: زبان

en: Appearence
fa: ظاهر

en: Advanced Configuration
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Contact added
fa: مخاطب اضافه شد

en: Contact updated
fa: مخاطب بروز شد

en: Contact deleted
fa: مخاطب حذف شد

en: Name
fa: نام

en: Nickname
fa: اسم مستعار

en: Date of Birth
fa: تاریخ تولد

en: Gender
fa: جنسیت

en: Marital Status
fa: وضعیت تاهل

en: Email
fa: ایمیل

en: Website
fa: وبسایت

en: About Me
fa: درباره من

en: Other Accounts
fa: اکانت های دیگر

en: Country
fa: کشور

en: Mood
fa: حال و حوصله

en: Last seen
fa: آخرین بازدید

en: Edit
fa: ویرایش

en: Group
fa: گروه

en: %s years
fa: %s سال

en: Last public post
fa: آخرین نوشته عمومی

en: Ask to subscribe
fa: درخواست عضویت

en: But this contact can still see if you are online
fa: ولی این مخاطب هنوز میتواند وضعیت آنلاین بودنتان را ببیند

en: No subscriptions
fa: بدون عضو

en: Invite
fa: دعوت

en: Frequently Asked Questions
fa: سوال هایی که اخیرا پرسیده شده

en: Add the chatroom
fa: اتاق گپ را اضافه کنید

en: Wrong username
fa: نام کاربری اشتباه است

en: Wrong password
fa: رمزعبور اشتباه است

en: Account successfully created
fa: حساب کاربری با موفقیت ایجاد شد

en: Impossible login
fa: ورود غیر ممکن است

en: Unknown error
fa: خطای ناشناخته

en: My address
fa: آدرس من

en: Connected
fa: متصل

en: Population
fa: جمعیت

en: All
fa: همه

en: Contacts
fa: مخاطبین

en: Pending Invitations
fa: دعوت های در انتظار

en: %s wants to talk with you
fa: %s میخواهد با شما گفتگو کند

en: Notifications
fa: اعلان ها

en: Public profile
fa: پروفایل عمومی

en: Popups
fa: پاپ آپ ها

en: Content
fa: محتوا

en: New post
fa: نوشته جدید

en: Public posts from users
fa: نوشته های عمومی از کاربر

en: Publish this post publicly?
fa: این نوشته به صورت عمومی منتشر شود ؟

en: This post is public
fa: این نوشته عمومی است

en: This post is private
fa: این نوشته خصوصی است

en: Public URL of this post
fa: لینک عمومی این نوشته

en: Delete this post
fa: پاک کرنت این نوشته

en: You are going to delete this post, please confirm your action
fa: شما درحال حذف این نوشته هستید ،لطفا تایید کنید

en: Read more
fa: بیشتر ...

en: Comments disabled
fa: نظر دادن خاموش است

en: Comment published
fa: نظر منتشر شد

en: Comment deleted
fa: نظر حذف شد

en: Oh! Hello!
fa: اوه! سلام!

en: Preview
fa: پیش نمایش

en: Help
fa: کمک

en: More help
fa: کمک بیشتر

en: Edit a chatroom
fa: ویرایش اتاق گپ

en: Add one by clicking on the add button.
fa: با کلیک کردن روی دکمه اضافه کنید

en: Owner
fa: مالک

en: Chatrooms
fa: اتاق های چت

en: Chat Room ID
fa: آیدی اتاق گپ

en: My Favorite Room
fa: اتاق مورد علاقه من

en: Bad Chatroom ID
fa: آیدی اتاق چت اشتباه است

en: Empty name
fa: نام خالی است

en: Username already taken
fa: نام کاربری قبلا استفاده شده است

en: Bookmarks updated
fa: نشان ها بروز شد

en: Public chatroom
fa: اتاق های گپ عمومی

en: Never notify
fa: هرگز به من اطلاع نده

en: Notify when quoted
fa: هنگامی که منشن شدم اطلاع بده

en: Always notify
fa: همیشه به من اطلاع بده

en: No chatrooms found localy
fa: هیچ چت روم محلی ایی پیدا نشد

en: Global search
fa: سرچ کلی

en: What are you looking for?
fa: دنبال چی میگردی؟

en: No contacts yet?
fa: هنوز هیچ رابطی برای تماس ندارید ؟

en: File too large
fa: فایل بیش از حد بزرگ است

en: Upload failed
fa: آپلود ناموفق بود

en: Profile
fa: پروفایل

en: Chats
fa: گپ ها

en: Publish
fa: منتشر کردن

en: Post
fa: نوشته

en: Posts
fa: نوشته ها

en: Cannot load file '%s'
fa: فایل '%s بارگزاری نمی شود

en: Discover
fa: کشف کردن

en: Day
fa: روز

en: Monday
fa: دو‌شنبه

en: Tuesday
fa: سه‌‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهار‌شنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Sunday
fa: یکشنبه

en: Bot
fa: بات

en: Desktop
fa: دسکتاپ

en: Phone
fa: تلفن

en: Web
fa: وب

en: Registered
fa: ثبت شده

en: Online
fa: آنلاین

en: Do Not Disturb
fa: مزاحم نشوید

en: Offline
fa: آفلاین

en: January
fa: ژانویه

en: February
fa: فوریه

en: March
fa: مارس

en: April
fa: آوریل

en: May
fa: می

en: June
fa: ژوئن

en: July
fa: جولای

en: August
fa: آگوست

en: September
fa: سپتامبر

en: Year
fa: سال

en: Today
fa: امروز

en: Tomorrow
fa: فردا

en: Yesterday
fa: دیروز

en: day
fa: روز

en: Title
fa: عنوان

en: Place
fa: مکان

en: email
fa: ایمیل

en: No content
fa: بدون محتوا

en: No comments yet
fa: هنوز نظری ثبت نشده است.

en: Get older posts
fa: دریافت نوشته های قدیمی تر

en: Comments
fa: نظرها

en: Original post deleted
fa: نوشته اصلی حذف شده است

en: Publisher
fa: منتشر کننده
