movim - en to bn translation catalogue (44 entries)

en: Cannot load file '%s'
bn: নথি '%s' লোড করা যাচ্ছে না

en: Monday
bn: সোমবার

en: Tuesday
bn: মঙ্গলবার

en: Wednesday
bn: বুধবার

en: Thursday
bn: বৃহস্পতিবার

en: Friday
bn: শুক্রবার

en: Saturday
bn: শনিবার

en: Online
bn: অনলাইন

en: Away
bn: অনুপস্থিত

en: Do Not Disturb
bn: জ্বালিয়ো না

en: Extended Away
bn: অনেকক্ষণ যাবৎ দূরে

en: afraid
bn: ভীত

en: amazed
bn: অভিভূত

en: amorous
bn: প্রেমালু

en: angry
bn: ক্ষীপ্ত

en: annoyed
bn: বিরক্ত

en: anxious
bn: উদ্বিগ্ন

en: aroused
bn: জাগ্রত

en: ashamed
bn: লজ্জিত

en: bored
bn: একঘেয়ে

en: brave
bn: সাহসী

en: calm
bn: শান্ত

en: cautious
bn: সাবধানী

en: cold
bn: ঠাণ্ডা

en: confident
bn: আত্মবিশ্বাসী

en: confused
bn: সন্দিগ্ন

en: contemplative
bn: ধার্মিক

en: contented
bn: সুখী

en: January
bn: জানুয়ারী

en: February
bn: ফেব্রুয়ারী

en: March
bn: মার্চ

en: April
bn: এপ্রিল

en: May
bn: মে

en: June
bn: জুন

en: July
bn: জুলাই

en: August
bn: আগষ্ট

en: September
bn: সেপ্টেম্বর

en: October
bn: অক্টোবর

en: November
bn: নভেম্বর

en: December
bn: ডিসেম্বর

en: Today
bn: আজ

en: Tomorrow
bn: আগামীকাল

en: Yesterday
bn: গতোকাল

en: day
bn: দিন
